רפלוקס לגרון וללוע

רפלוקס מהקיבה אל הושט, הגרון או הלוע הינה תופעה שבה תוכן של הקיבה עולה חזרה אל הושט, הגרון או הלוע. תופעה זו הינה פיסיולוגית בתינוקות, אך פתולוגית בקבוצות גיל אחרות. הלוקים במחלה מתלוננים בחלק מהמקרים על צרבת, תחושת גוף זר בלוע התחתון, שיעול, ליחה וצורך לכחכח.

refluxבין הקיבה לבין הושט מפריד סוגר של שריר אשר אמור למנוע תופעה זו, אך פתולוגיה בסוגר, או התרופפות שלו עם העליה בגיל מאפשרים לתוכן של הקיבה לחזור חזרה אל הושט או לאזורים גבוהים יותר. התופעה נפוצה יותר באנשים עם עודף משקל ומתרחשת בעיקר בשכיבה. תוכן הקיבה החומצי גורם למעין כוויה לריריות איתן הוא בא במגע ובמקרים שבהם הרפלוקס עובר את הושט ומגיע אל הגרון ואל הלוע התחתון ישנו מראה אופייני הניתן לאבחון בבדיקה אצל רופא אא"ג.
ריריות הלוע והגרון רגישות אף יותר מרירית הושט למגע החומצה ועל כן די בכמות קטנה של תוכן קיבה חומצי כדי לגרום לסימפטומים שם. במקרים כאלו אין בדרך כלל תלונה על צרבת, שכן הכמות הקטנה של ההחזר מן הקיבה אינה גורמת לנזק משמעותי בושט, אך יש בה די כדי לגרום לנזק ולסימפטומים שמקורם בגרון ובלוע, כמו תחושת גוש בגרון וכחכוח טורדני בלתי פוסק.

מטרת הטיפול התרופתי הינה להפחית במנגנונים שונים את חומציות תוכן הקיבה ולכן הטיפול התרופתי אינו מבטל את תופעת הרפלוקס אך מקטין את נזקיה. משום כך אין להסתפק רק בנטילת תרופות כדי לטפל בבעייה ויש להקפיד על סגנון חיים והרגלי אכילה נכונים. יש להמנע מאכילת מזון המעורר הפרשת חומצה וכן לא לגרום להעלאת הלחץ בתוך הקיבה.מומלץ, לפיכך, להקפיד על הכללים הבאים:

1. להמנע מעישון.
2. להקפיד על ארוחות קטנות של מאכלים דלי שומן
3. להמנע מאכילת מאכלים מתובלים, חמוצים או חריפים.
4. להמנע מקפאין ומשקאות מוגזים ולהעדיף מים צלולים.
5. להמנע מלאכול בשעות שלפני השינה ורצוי אף לישון עם ראש מוגהה על מספר כריות.

חשוב גם לזכור, כי התרופה אינה פעילה לאורך כל היממה (בדרך כלל לא יותר מ 16 שעות) ולכן אלו הנוטלים תרופה רק בשעות הבוקר עשויים לסבול מנזקי רפלוקס בלילה, שעה שהשפעת התרופה כבר פגה ולעיתים הם אף אינם מודעים לתופעה המתרחשת בזמן השינה. מטופלים אלו מתוסכלים במיוחד שכן הם כביכול "מקבלים טיפול". במקרים כאלו יש משנה חשיבות להקפדה על הרגלי אכילה נכונים ולעיתים רצוי אף ליטול כדור נוסף לפני ארוחת הערב.
בטיפול נכון (נטילת תרופה לעיכוב יצירת חומצה בקיבה פעם עד פעמיים ביום, בהתאם להוראות הרופא) ועם הקפדה על הרגלי תזונה נכונים, ניתן להשיג שיפור ניכר, אך נדרשת סבלנות והתמדה שכן השיפור וההטבה מתרחשים לאורך מספר חודשים ואינם מיידיים.