Close the dialog

השאר פרטים ונחזור אליך

ד"ר משה עילם

מומחה למחלות אא"ג ומנתח

Font Size

SCREEN

Menu Style

Cpanel
iwru
FAQs - אוזניים

היגיינה של האוזניים, הגנה מפני מים, ניתוחים ועוד

ניתוחי השתלת צינוריות אוורור ("כפתורים") באוזניים מבוצעים לצורך טיפול באחת או יותר מהבעיות הבאות:

1. ירידת שמיעה הנובעת מהתפליט ("הנוזל") באוזן התיכונה.
2. דלקות חוזרות באוזן התיכונה.
3. כיס משיכה בתופית ("עור התוף") הגורם לשקיעת התופית פנימה ולנזק לאוזן.

במרבית המקרים הניתוח מבוצע לטיפול בבעייה הראשונה, ירידת השמיעה. מכיוון שהנסיון מלמד כי אצל רוב הילדים התפליט נספג תוך פרק זמן של חודשים ספורים אין הכרח לנתח מיידית כל ילד שאובחנו אצלו "נוזלים" באוזניים. ניתן לעקוב אחר מצב האוזניים פרק זמן של כ 3 חודשים, ולבצע את הניתוח אם התפליט לא יספג. גורמים נוספים שנלקחים בחשבון לצורך החלטה על ניתוח הינם חומרת ליקוי השמיעה, האם המחלה הינה חד-צדדית או דו-צדדית והאם ניכרת הפרעה להתפתחות הילד כתוצאה מליקוי השמיעה. למידע נוסף על הניתוח קרא כאן.

הנוזלים באוזניים (או ליתר דיוק התפליט באוזן התיכונה) אינם תוצאה של כניסת מים מבחוץ אלא מיוצרים על ידי האוזן עקב בעיית אוורור (האוזן התיכונה אמורה להיות מאווררת). מים הנכנסים מבחוץ אל תוך האוזן בעת רחצה באמבטיה או בבריכה נתקלים בתופית ואינם חודרים לאוזן התיכונה ועל כן אין כל צורך להשמר מפניהם.

צינוריות האוורור מוחדרות במטרה לאפשר אוורור של האוזן התיכונה אך במקביל עלולות לאפשר גם כניסה של מים ויחד איתם זיהום אל האוזן. קוטר הצינורית דק מאוד וככל הנראה לא תתעורר בעייה בחשיפת האוזן לטיפות בודדות של מים, אך הנסיון מלמד כי חשיפת האוזן לזרם של מים במקלחת או הכנסת הראש למים בבריכה טומנים בחובם סיכון גדול לדלקת של האוזן התיכונה ומומלץ באופן חד משמעי להמנע מכך.

המנעות מהחדרת מים לאוזניים נדרשת כאשר יש קשר בין האוזן החיצונית לבין האוזן התיכונה (נקב בתופית; צינורית אוורור בתופית) או אצל אנשים הרגישים למים וסובלים מדלקות חוזרות של האוזן החיצונית.
קיימות מספר אפשרויות לאטום את האוזן בצורה יעילה:

  1. אמצעי יעיל ופשוט הינו לאטום את האוזן עם צמר גפן ולמרוח עליו ווזלין מבחוץ.
  2. אטמים הנמכרים בבית מרקחת מחומר דומה לסיליקון הניתן להתאמה לתעלת השמע (לא אטמים להגנה מפני רעש).
  3. אטמים המיוצרים בהתאמה אישית לאוזן המטופל. אטמים אלו יעילים אך יקרים ויש להזמין אותם ממכון המתמחה בהתקנת מכשירי שמיעה. חלק מהביטוחים המשלימים משתתפים בעלות רכישת אטמים כאלו אחרי ניתוחים להשתלת צינוריות אוורור ("כפתורים").

לא מומלץ להכניס לאוזניים דבר זולת טיפות אוזניים! שמן זית או שמן אחר אינם מתאימים לטיפול באוזניים ובודאי שאין זה מומלץ להוסיף שום או מזון אחר לשמן. טיפות אוזניים מומלץ להגיש לאוזן בטמפרטורה קרובה לטמפרטורת הגוף והדרך הטובה ביותר לעשות זאת היא לחמם את הטיפות על ידי החזקת הבקבוק ביד למשך מספר דקות. לטיפות עיניים חומציות נמוכה יותר מטיפות אוזניים ולכן סוגים רבים של טיפות עיניים יכולים להתאים גם לאוזניים (אך טיפות אוזניים אינן יכולות להתאים לעיניים) וזו הסיבה שרופאי אא"ג רושמים מעת לעת גם טיפות עיניים לטיפול במחלות אוזניים.

השעווה (CERUMEN) המופרשת על ידי האוזניים אינה לכלוך, אלא אמצעי חיוני להגנה על האוזן ועל כן אין כל צורך לנקות אותה באדיקות.
אומנם חלק מן האנשים מצליחים לנקות אוזניים עם קיסמים ללא בעיות מיוחדות, אך רבים אחרים גורמים לעצמם נזקים בנסיונות כאלו. בחלק מן המקרים השעווה רק נדחסת פנימה וחוסמת לחלוטין את התעלה. במקרים אחרים נגרם שפשוף או פצע לעור התעלה או נזק לתופית, ובמקרים רבים אחרים יובש וגרד טורדניים באוזניים.
מבחינה רפואית, אם אין חסימה מלאה של התעלה על ידי שעווה וירידת שמיעה עקב כך, אין כל צורך לנקות את האוזן. 

    מרפאות:         זימון תורים:  
    מרכז מסחרי "הדרי סמל", השייטת 4, נס-ציונה        מבוטחי קופת חולים: המוקד הטלפוני או אתר האינטרנט של הקופה 
    מרכז מסחרי "אור בגבעה", הזיתים 96, גבעת-שמואל, קומה שנייה, יחידה 303
        מטופלים פרטיים בלבד: רונית 050-4679820

 

אתם כאן: Home Frequently Asked Questions אוזניים

תכנון, הקמה וניהול האתר: ד"ר משה עילם   |   כל הזכויות שמורות

האתר פועל באמצעות Joomla   |   מותאם לנייחים, ניידים, וסמרטפונים באמצעות תבניות T3 framework של JoomlArt