Close the dialog

השאר פרטים ונחזור אליך

ד"ר משה עילם

מומחה למחלות אא"ג ומנתח

Font Size

SCREEN

Menu Style

Cpanel
iwru
FAQs - All FAQs

גודל השקדים כמדד בפני עצמו אינו מהווה אינדיקציה לניתוח. ניתוחי שקדים מבוצעים ברוב המקרים כטיפול לדלקות שקדים חוזרות או להפרעות נשימה חסימתיות בשינה. במקרים של דלקות שקדים חוזרות אין הבדל בין שקדים גדולים לשקדים קטנים ויש לכרות אותם בלי קשר לגודלם. שקדים גדולים שאינם כרוכים בהפרעות נשימה בשינה, בהפרעות לבליעה או בהפרעות לדיבור אינם מחייבים ניתוח.
למידע נוסף על הניתוח קרא כאן.
על דום נשימה חסימתי בשינה קרא כאן.

ניתוחי השתלת צינוריות אוורור ("כפתורים") באוזניים מבוצעים לצורך טיפול באחת או יותר מהבעיות הבאות:

1. ירידת שמיעה הנובעת מהתפליט ("הנוזל") באוזן התיכונה.
2. דלקות חוזרות באוזן התיכונה.
3. כיס משיכה בתופית ("עור התוף") הגורם לשקיעת התופית פנימה ולנזק לאוזן.

במרבית המקרים הניתוח מבוצע לטיפול בבעייה הראשונה, ירידת השמיעה. מכיוון שהנסיון מלמד כי אצל רוב הילדים התפליט נספג תוך פרק זמן של חודשים ספורים אין הכרח לנתח מיידית כל ילד שאובחנו אצלו "נוזלים" באוזניים. ניתן לעקוב אחר מצב האוזניים פרק זמן של כ 3 חודשים, ולבצע את הניתוח אם התפליט לא יספג. גורמים נוספים שנלקחים בחשבון לצורך החלטה על ניתוח הינם חומרת ליקוי השמיעה, האם המחלה הינה חד-צדדית או דו-צדדית והאם ניכרת הפרעה להתפתחות הילד כתוצאה מליקוי השמיעה. למידע נוסף על הניתוח קרא כאן.

טיפות ותרסיסים לאף הנמכרים ללא מרשם רופא אינם מומלצים לשימוש ממושך. הם גורמים לכיווץ מהיר של ריריות האף ולשיפור כמעט מיידי במעבר האויר דרך האף. אפקט זה גורם למשתמשים להתמכר לתכשירים, אך בחלוף השפעתם הרירית באף מגיבה בגודש ניכר ובחסימת נתיב האויר. תכשירים אלו גורמים גם לפגיעה בתנועת הריסים הקטנים המצויים על פני רירית האף והאחראים לפינוי ההפרשות. על מנת להמנע מכך מומלץ שלא להשתמש בטיפות או תרסיסים לאף יותר מ 5 ימים. תרסיסים וטיפות הנמכרים רק עם מרשם רופא, כגון תכשירים נגד אלרגיה, אינם גורמים לתופעות אלו וניתן להשתמש בהם בהמלצת רופא גם לתקופה ממושכת.

 • השתדל לדבר בסביבה שקטה, כשיש רעש אנו נוהגים לאמץ את הגרון יתר על המידה.
 • דבר רק אם יש לך אוויר. אם נגמר לך, עצור, נשום ורק אז המשך.
 • דבר ממרחק קצר והשתדל להיות קרוב לבן שיחך.
 • השתדל לא לצעוק ולא ללחוש - שני הדברים מזיקים למיתרי הקול.
 • הימנע מכחכוח תכוף - הוא טראומתי למיתרי הקול (כמו שיעול).
 • המנע לחלוטין מעישון ומשהייה בסביבת מעשנים.
 • מצא פתרונות אחרים במקום לצעוק - התקרב לבן שיחך, נפנף ביד למישהו רחוק וכד'.
 • הקפד על תזונה בריאה ושתייה מרובה.
 • המנע ממאכלים הגורמים לצרבת, משתיית משקאות מוגזים וממשקאות המכילים קפאין.
 • הקפד לא לאכול ב 4 השעות שלפני השינה.
 • במהלך מאמץ קולי או עבודה קולית מאומצת הקפד על הפסקות למנוחה ולשתייה.

אין הוכחה מדעית כי תכשירים אלו יעילים. האמצעי היחידי המוכח מדעית כיעיל במניעת זיהומים ודלקות הוא חיסון.

הנוזלים באוזניים (או ליתר דיוק התפליט באוזן התיכונה) אינם תוצאה של כניסת מים מבחוץ אלא מיוצרים על ידי האוזן עקב בעיית אוורור (האוזן התיכונה אמורה להיות מאווררת). מים הנכנסים מבחוץ אל תוך האוזן בעת רחצה באמבטיה או בבריכה נתקלים בתופית ואינם חודרים לאוזן התיכונה ועל כן אין כל צורך להשמר מפניהם.

צינוריות האוורור מוחדרות במטרה לאפשר אוורור של האוזן התיכונה אך במקביל עלולות לאפשר גם כניסה של מים ויחד איתם זיהום אל האוזן. קוטר הצינורית דק מאוד וככל הנראה לא תתעורר בעייה בחשיפת האוזן לטיפות בודדות של מים, אך הנסיון מלמד כי חשיפת האוזן לזרם של מים במקלחת או הכנסת הראש למים בבריכה טומנים בחובם סיכון גדול לדלקת של האוזן התיכונה ומומלץ באופן חד משמעי להמנע מכך.

ככלל הגברה לשתי האוזניים עדיפה שכן היא מאפשרת שמיעה סטריאופונית. יחד עם זה ישנם מצבים בהם מומלצת הגברה רק בצד אחד: כאשר הליקוי באחת האוזניים הוא חמור מאוד או כאשר הבנת דיבור באחת האוזניים נמוכה מאוד ועוד.

בישראל נהוגה מדיניות של בדיקות סקר להערכת השמיעה. יילודים עוברים בדיקת הדים קוכליאריים עוד במהלך האשפוז שלאחר הלידה. תינוקות עוברים בדיקת שמיעה במסגרת טיפת חלב וילדים עוברים בדיקת שמיעה בכיתה א'. מעבר לכך אין הכרח שילד או מבוגר בריאים וללא סימפטומים או רקע משפחתי/רפואי חריג יעברו בדיקות שמיעה.

המנעות מהחדרת מים לאוזניים נדרשת כאשר יש קשר בין האוזן החיצונית לבין האוזן התיכונה (נקב בתופית; צינורית אוורור בתופית) או אצל אנשים הרגישים למים וסובלים מדלקות חוזרות של האוזן החיצונית.
קיימות מספר אפשרויות לאטום את האוזן בצורה יעילה:

 1. אמצעי יעיל ופשוט הינו לאטום את האוזן עם צמר גפן ולמרוח עליו ווזלין מבחוץ.
 2. אטמים הנמכרים בבית מרקחת מחומר דומה לסיליקון הניתן להתאמה לתעלת השמע (לא אטמים להגנה מפני רעש).
 3. אטמים המיוצרים בהתאמה אישית לאוזן המטופל. אטמים אלו יעילים אך יקרים ויש להזמין אותם ממכון המתמחה בהתקנת מכשירי שמיעה. חלק מהביטוחים המשלימים משתתפים בעלות רכישת אטמים כאלו אחרי ניתוחים להשתלת צינוריות אוורור ("כפתורים").
    מרפאות:         זימון תורים:  
    מרכז מסחרי "הדרי סמל", השייטת 4, נס-ציונה        מבוטחי קופת חולים: המוקד הטלפוני או אתר האינטרנט של הקופה 
    מרכז מסחרי "אור בגבעה", הזיתים 96, גבעת-שמואל, קומה שנייה, יחידה 303
        מטופלים פרטיים בלבד: רונית 050-4679820

 

תכנון, הקמה וניהול האתר: ד"ר משה עילם   |   כל הזכויות שמורות

האתר פועל באמצעות Joomla   |   מותאם לנייחים, ניידים, וסמרטפונים באמצעות תבניות T3 framework של JoomlArt